<>

صفحه قبل 1 ... 5 6 7 صفحه بعد

نوشته شده توسط : رامین اسمعیلی

معرفی نرم افزار یودک UDEC

نرم افزار UDEC يك برنامه عددي دو بعدي مي‌باشد كه به زبان برنامه نويسي فرترن 77 نوشته شده است و براساس محاسبات لاگرانژين عمل مي كند. اين نرم افزار، از ويژگي‌هاي روش اجزا مجزا (distinct element method) پيروي مي‌نمايد و بر اساس روش حل صريح وابسته به زمان، محيط‌هاي ناپيوسته را تحليل مي‌نمايد. اين نرم افزار واكنش يك محيط ناپيوسته (به عنوان مثال سنگ تكتونيزه و شديدا درزه دار) را در برابر بارهاي استاتيكي و ديناميكي شبيه سازي مي كند. UDEC محيط سنگي را به عنوان مجموعه اي از بلوكهاي مجزا تعريف مي كند كه ناپيوستگي ها (مثل درزه ها) به عنوان شرايط مرزي بين بلوكي در آنها عمل مي كنند و جابجائي برشي در امتداد اين ناپيوستگي ها و نيز چرخش بلوكها مي تواند انجام گيرد. در اين نرم افزار امكان تعريف بلوكها بصورت صلب و تغيير شكل پذير وجود دارد. بلوكهاي تغيير شكل پذير به شبكه اي از المانهاي با تفاوت محدود تقسيم بندي شده و هر المان با رفتار تنش –كرنش خطي يا غير خطي از پيش تعيين شده اي عمل مي كنددر نرم افزار UDEC، هر بلوك مي‌تواند به صورت صلب يا دگر شكل پذير در نظر گرفته شود. بلوكهاي صلب در محيطهاي كم تنش و يا در جا‌هائي كه سنگ بكر داراي مقاومت بالا و توانايي دگر شكل پذيري كم است، به كار برده مي‌شوند. رفتار بلوكهاي صلب بدون دگرگوني در هندسه آنها تحليل مي‌شود. بلوكهاي دگر شكل پذير، به چندين بخش كوچكتر به صورت اجزاي تفاضل محدود تقسيم مي‌شوند. در اين حالت رفتار اجزا بر اساس قوانين تنش-كرنش خطي بيان مي‌شود و حركت نسبي ناپيوستگي‌ها نيز تحت تأثير روابط نيرو- جابجايي خطي يا غير خطي وابسته به حركت در جهات قائم و برشي گسترش مي‌يابد. UDEC داراي چند مدل رفتاري براي مواد دست نخورده و ناپيوستگي ها مي باشد كه مدلسازي ناپيوستگي ها را با شرايط موجود زمين شناسي وفق مي دهد. نرم افزار UDEC كارآيي بالايي از نظر دنبال نمودن روند رفتارهاي خطي و يا غير خطي بلوكهاي سنگي و ناپيوستگي‌ها دارد و از نظر تركيب مسائل هيدروليكي يا حرارتي با مسائل مكانيك سنگي توانايي بسيار بالايي را دارد. بوسيله "لاگرانژ" كه به خوبي با حركات و جابجايي‌هاي بزرگ در يك سيستم بلوكي سازگار است. UDEC براساس محاسبات لاگرانژين پايه گذاري شده است كه براي تغيير شكلها و جابه جائيهاي بزرگ مورد استفاده قرار مي گيرد. اين نرم افزار با سرعت محاسبه بالا براي مدلهايي با چند هزار بلوك طراحي شده است و حل مسايل در آن با پيشرفت در پله هاي زماني صورت مي گيرد. نسخه سه بعدی اين نرم افزار تحت عنوان 3DEC مي باشد كه توانايي حل مسايل تحليلي سه بعدي را نيز فراهم ساخته است.

آخرین نسخه این نرم افزار نسخه 5 می باشد که دارای محیطی گرافکی بوده و نسبت به نسخه های قبل که تحت سیستم عامل DOS بوده بسیار دگرگون شده است.:: موضوعات مرتبط: معرفی و دانلود نرم افزار , ژئومکانیک (مکانیک سنگی و ژئوتکنیکی) , ,
:: برچسب‌ها: معرفی , نرم افزار , یودک , UDEC ,
:: بازدید از این مطلب : 5054
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 ارديبهشت 1394 | نظرات ()

صفحه قبل 1 ... 5 6 7 8 9 ... 10 صفحه بعد

صفحه قبل 1 ... 5 6 7 8 9 ... 10 صفحه بعد

آدرس:مشهد-خیابان رسالت-رسالت 64-مذهبی5-پلاک 11-شرکت مهندسین مشاور پارسیان سازه گستر کانیار-گروه مهندسی IROCK
شماره تماس:اسمعیلی 09381295869 (تلگرام) - 09157330367 آدرس ایمیل:raminesmaeili68@gmail.com
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی به ثبت رسیده است و تمامی محصولات و خدمات این سایت حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد همچنین فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.
اینماد logo-samandehi لوگوی شرکت لوگوی گروه